Mezinárodní den archeologie v Opavě (19.10.2019)

Začátkem roku 2019 jsme byli osloveni Slezským zemským muzeem v Opavě, abychom se ujali organizace Mezinárodního dne archeologie s tématem Středověk. Během půlroční přípravy na akci jsme podle preferencí muzea oslovili možné spolupracovníky. Účast přislíbil sokolník pan Kousal z Polné a středověká kuchyně skupiny Shš Vincis z Plzně. Muzeum angažovalo odlévače bronzu, pedagogické pracovníky s aktivitami pro nejmenší a nám zajistilo příjemné ubytování se zázemím v nedaleké muzejní budově a možnost převozu materiálu. Člen naší skupiny, Martin, se ve spolupráci s pracovníky muzea zapojil do přípravy lukostřeleckých ukázek.
V sobotu 19. října 2019 nastal náš den D. Počasí nám přálo a úpravné prostředí zahrady u Müllerova domu v Opavě udělalo také své. Ve vyhrazeném prostoru vyrostl stanový tábor s ukázkami dobového vybavení, zbrojí a zbraní. Součástí tábora byla také polní kuchyně, k níž neustále proudily davy mlsných diváků. Ochutnat mohli různé kaše, jáhlové šišky, mrkvové lívance, levandulový sirup a mnoho dalších neobvyklých pochutin. V klidnějším koutu areálu si zařídil stanoviště dravců pan sokolník se svými svěřenci: sovou pálenou, sovou sněžnou a kání Harrisovou. Naše šikovná děvčata vytvořila prezentaci ručních prací. K vidění byly ručně šité oděvy, doplňky, ozdoby i ukázky předtkalcovských technik a výšivek. Děvčata zájemcům vše vysvětlovala a názorně ukazovala, takže u jejich prezentace bylo stále plno diváků. Stálému zájmu se těšilo také stanoviště, kde odvážní mladíci mohli změřit své síly s opravdovými rytíři. Šerm s dětmi je naší tradiční a velmi oblíbenou atrakcí. Udatní rytíři zakutí ve zbroji se srdnatě bránili zákeřným útokům nejmenších návštěvníků. Čest odvaze malých, trpělivosti velkých bojovníků.
Před polednem si na své přišli diváci zvědaví na pořádnou řež. Seznámili jsme diváky s výbavou rytíře: co vše musel mít na sobě, k čemu sloužily jednotlivé části zbroje, jak složité bylo do zbroje se dostat, jak byla těžká, jak byla drahá (na svou dobu) i jak pohyblivý v ní oděný rytíř byl. Poté následovaly ukázky formačních cvičení skupin a bojové střety jednotlivců. Za své výkony sklidili naši bojovníci zasloužený potlesk publika.
Značné pozornosti se těšilo také sokolnické vystoupení pana Kousala z Polné, který představil tři dravce a do svého představení zapojil ve velké míře publikum. Kdo dával dobrý pozor v hodinách přírodovědy, mohl si svými znalostmi vysloužit drobné ceny. Kdo prokázal odvahu, mohl krmit sovu (výběr myši nebo kuřete z brašny sokolníka budil větší obavy než ostré spáry dravce), nechal si ji dosednout na ruku, nebo spolu s ostatními tvořil dravci slavobránu, kterou muselo výborně vycvičené zvíře proletět, aby se dostalo k odměně. Všechna čest umění pana Kousala i jeho moderátorskému nadání.
Dámská část skupiny Adeptus poté představila módní přehlídku, která byla zaměřena na zvyklosti ve středověkém odívání žen. Usměvavé tváře, hezké šaty i poutavý výklad s praktickými ukázkami a možností osahat si jednotlivé části oděvů, přilákaly do hlediště opět mnoho diváků.
Na závěr se diváci shromáždili kolem pultu středověké kuchyně, kde vyslechli přednášku paní Jany. Dozvěděli se nejen o jídelníčku prostých lidí, ale také o opulentních hostinách vrchnosti, o paštičkách nadívaných živými ptáčky, o pečených pávech a barevných moučnících. A to vše za vytrvalého uždibování vystavených lahůdek.
Po celý den před muzejní budovou předváděl své umění odlévač bronzu a lukostřelci učili zájemce trefit šípem terč. Kromě příjemné atmosféry mezi pořadateli, účinkujícími i diváky nám akci zpříjemňovala káva z pojízdné kavárny Mental café.
Těsně před západem slunce Mezinárodní den archeologie v Opavě končil. Následoval rychlý úklid a zasloužená večeře.

Dá se říci, že naše „Akce Opava“ skončila úspěchem. Máme velice pozitivní ohlasy ze strany vedení Slezského zemského muzea v Opavě i ze strany spolupracovníků, kteří se s námi podíleli na programu. Závěrečná zpráva o Mezinárodním dni archeologie v Opavě, předložená vedení muzea, hovoří o tom, že akci navštívilo téměř 600 diváků. O akci informovala opavská média Opavský a hlučínský Deník (webová i tištěná verze) a Haló noviny. Všem, kteří se s nadšením a obětavě podíleli na organizaci a realizaci dne, patří veliký dík!